© 2024 Asociace podnikavé Česko. Všechna práva vyhrazena. Powered by Strapi.
30. 10. 2024
Je za námi jedna z velkých akcí tohoto roku a to konference s názvem Podnikavá budoucnost Česka. Akce s podtitulem „Co nám (ne)říkají data a jak se posunout vpřed“ měla za cíl přivést na světlo téma systémové podpory podnikavosti a také poukázat na to, že Česku o ni chybí klíčová data. Situaci může vyřešit zapojení do mezinárodního výzkumu Global Entrepreneurship Monitor, větší důraz na meziresortní spolupráci a změny v systému vzdělávání. Na konferenci jsme vyzpovídali naše vystupující.
Naším vzácným hostem z Polska byla Anna Tarnawa, ředitelka Oddělení analýzy a strategie Polské agentury pro rozvoj podnikání. Naše otázky byly směřované hlavně na mezinárodní výzkum Global Enterpreneurship Monitoru (GEM), do kterého se Česko od roku 2013 nezapojuje a proto chybí data o počtu lidí, kteří by chtěli začít podnikat, potenciálních nových pracovních místech či problémech, kterým podnikatelé čelí.
„Byla mi položena otázka, proč je GEM skutečným klenotem. Krátký příběh za touto myšlenkou spočívá v tom, že akronym GEM vznikl jako nápad jednoho z prvních iniciátorů tohoto projektu, který byl právě zasnoubený a chtěl projekt pojmenovat tak, aby to odpovídalo celému jeho významu. GEM skutečně představuje chybějící díl skládačky podnikatelského prostředí. Když například v Polské agentuře pro rozvoj podnikání diskutujeme o podnikavosti, vždy máme data ze dvou zdrojů – našeho centrálního statistického úřadu a GEM. GEM přitom přináší jedinečné poznatky, které by jinak chyběly. Díky GEM totiž lépe chápeme otázky jako: Proč lidé zakládají firmy? Co jim v tom brání? Proč naopak firmy opouštějí? Můžeme sledovat změny, zjistit, jak se podnikání liší mezi muži a ženami, nebo odhalit stereotypy, které v naší společnosti přetrvávají. Pro veřejné agentury je GEM nenahraditelným zdrojem informací pro tvorbu efektivních politik, bez kterého bychom se museli spoléhat pouze na odhady."
„Ano, určitě. GEM již v rámci hodnocení podnikatelského ekosystému zahrnuje aspekty jako podpora podnikavosti na úrovni základního, středního a vysokoškolského vzdělání. Tyto ukazatele hodnotí naši experti. GEM také měří strach ze selhání, který je hluboce zakořeněný v kulturně-sociálním kontextu. Jakmile zjistíme, že tento ukazatel je vysoký, můžeme analyzovat jeho příčiny a případně zavést opatření, která by pomohla mladým lidem překonat tento strach. Účastí v GEM získávají jednotlivé týmy možnost navrhovat nová témata a společně s ostatními analyzovat trendy. Často se stává, že když jeden tým navrhne určité téma, další týmy se připojí, a tím se obohacuje celé spektrum analýzy."
„Podnikavost je postoj. Je to soubor dovedností a schopností, způsob, jakým se chováme – zda jsme otevření novým řešením a nápadům, připraveni je objevovat a využívat. To je pro mě podnikavost."
Podívejte se na záznam z konference
4. 4. 2024
Jaké podoby může mít, když jde podnikavý člověk do akce? To bylo tématem jednoho z panelů naší konference Spojme síly ve vzdělávání k podnikavosti v Česku, kterého se jako diskutující zúčastnila také Gabriela Dlouhá.
24. 1. 2024
Jedním z diskutujících v panelu zaměřeném na zdroje pro rozvoj podnikavosti na základních školách byl na naší říjnové konferenci ředitel a pedagog ZŠ Višňové Jiří Beran.
11. 2. 2024
Jednou z diskutujících v panelu zaměřeném na zdroje pro rozvoj podnikavosti na středních školách byla na naší říjnové konferenci pedagožka na Gymnáziu a SOŠ v Podbořany Romana Havrdová.