© 2024 Asociace podnikavé Česko. Všechna práva vyhrazena. Powered by Strapi.
18. 4. 2025
V dnešním světě, kde se technologie a jejich vliv na společnost vyvíjí stále rychleji, je klíčové, aby děti získávaly dovednosti, které jim umožní aktivně se podílet na formování své budoucnosti.
Podnikavost se nejlépe trénuje už v dětství. A právě proto jsou Prototýpci jedním z klíčových a také zakládajících členů Asociace podnikavé Česko.
Děti potřebují prostor, kde se nebudou bát tvořit, přemýšlet a hledat vlastní řešení. Nečekat na zadání, ale převzít iniciativu. A právě tuto kulturu odvahy a tvořivosti se snaží Prototýpci šířit hlavně skrze workshopy, projektové dny, kroužky i spolupráci s učiteli.
Prototýpci jsou brněnská organizace, která rozvíjí podnikavost, kreativitu a digitální dovednosti u dětí základních škol. Přesněji – pomáhají dětem najít odvahu tvořit něco vlastního, spolupracovat, učit se z chyb a objevovat, co je baví a kde mají potenciál.
Podle Prototýpků není podnikavost jen o „byznys nápadech“. Je to každodenní postoj, kdy místo frustrace nad problémem hledáme cestu k jeho řešení. Podporují děti v tom, aby si vyzkoušely, jaký je to pocit mít nápad, zhmotnit ho, promyslet, naplánovat a představit ostatním.
„Podnikavost chápeme jako aktivní přístup k životu, kterým lze měnit své okolí k lepšímu. Děti vedeme k tomu, aby si uvědomily, že změna může začít právě u nich,“ říká zakladatelka organizace Veronika Šancová.
Děti se podle ní učí nejen technické dovednosti, ale také jak popsat svůj projekt, zvládnout práci v týmu, překonat překážky nebo si rozvrhnout čas.
Prototýpci pořádají širokou škálu projektových dnů, a to jak ve své kreativní dílně Protocoolna, tak přímo na školách. Děti mají příležitost vyrobit své vlastní prototypy, pracovat se zdroji nebo si osvojit základy finanční gramotnosti.
Například v programu zaměřeném na tvorbu vlastního e-shopu se učí vystavovat produkty, nastavovat ceny, porozumět analytickým nástrojům jako Google Analytics, Shopify nebo Shoptet.
Prototýpci nevnímají podnikavost jako téma pouze pro děti, a proto aktivně pracují i s učiteli a rodiči. Nabízí školení, letní školy a metodické materiály, které pomáhají dospělým rozpoznat a podpořit tvořivost u dětí.
Byl to zároveň první rok, kdy tým začal budovat koordinační zázemí – nejen v oblasti organizace, ale i péče o zázemí a vnitřní fungování. Jak popisují ve své výroční zprávě:
„Už nejsme tak extrémně ekonomicky štíhlí jako dřív a musíme víc vážit, co pro nás smysl má a co ne. Všechno, co jsme loni dělali, mělo hluboký smysl – ale míra přetížení není dlouhodobě únosná.“
Na základě zkušeností z předchozích let si Prototýpci pro další období vytyčili několik směrů, které souzní i s cíli Asociace podnikavé Česko:
✔ Soustředit se především na podnikavost – a digitální témata ponechat jako doplněk.
✔ Zaměřit se více na školení pedagogů, například formou studia pro koordinátory podnikavosti na školách.
✔ Zlepšit využití prostoru Protocoolna – nejen o víkendech, ale i ve školním roce.
✔ Zefektivnit vzdělávání pomocí elearningového systému, který umožní škálování jejich dopadu.
Jsme hrdí, že jsou Prototýpci zakládajícím členem Asociace podnikavé Česko. Jejich práce krásně ukazuje, že podnikavost není jen slovo z rámcových vzdělávacích programů, ale reálná dovednost, která může být přirozenou součástí dětství.
Když dětem dáme prostor, důvěru a impulzy, můžou vznikat velké věci.
Děkujeme, že s námi tvoříte podnikavější Česko!
Více o Prototýpcích: www.prototypci.cz
4. 4. 2024
Jaké podoby může mít, když jde podnikavý člověk do akce? To bylo tématem jednoho z panelů naší konference Spojme síly ve vzdělávání k podnikavosti v Česku, kterého se jako diskutující zúčastnila také Gabriela Dlouhá.
24. 1. 2024
Jedním z diskutujících v panelu zaměřeném na zdroje pro rozvoj podnikavosti na základních školách byl na naší říjnové konferenci ředitel a pedagog ZŠ Višňové Jiří Beran.
11. 2. 2024
Jednou z diskutujících v panelu zaměřeném na zdroje pro rozvoj podnikavosti na středních školách byla na naší říjnové konferenci pedagožka na Gymnáziu a SOŠ v Podbořany Romana Havrdová.